Mellan den 29 och 31 juli 2025 deltog Magnus Blom och Johannes Udd i ett leverantörsbesök hos Inpro/Seal i Glasgow, Skottland. Besöket arrangerades av Carl North och samlade representanter från flera länder, bland annat Frankrike, USA, Tyskland, Spanien, Grekland, Dubai, Turkiet och Indien.
Inpro/Seal är en ledande tillverkare av lagerisolatorer och tätningslösningar för roterande utrustning, och under besöket fick deltagarna en fördjupad inblick i företagets produkter, produktionsprocesser och framtida samarbetsstrategier.
Presentation och produktgenomgång
Efter en gemensam introduktion där alla deltagare presenterade sina företag och roller, höll Inpro/Seal en genomgång av verksamheten och fördelarna med deras produkter. Företaget lyfte särskilt fram följande styrkor:
- Kontaktlös design – produkterna är helt kontaktfria och orsakar varken slitage eller skador på axeln.
- Lång livslängd – den kontaktfria konstruktionen minimerar underhållsbehovet.
- Effektivt skydd – tätningarna skyddar mot både föroreningar och smörjmedelsförlust.
- Anpassningsbara lösningar – varje produkt kan skräddarsys för olika driftsmiljöer och utrustningstyper.
- Ökad tillförlitlighet – genom att förebygga lagerhaverier minskar driftstopp och förbättrar utrustningens prestanda.
Inpro/Seal:s lösningar används inom en rad tillämpningsområden, bland annat:
Pumpar – skydd av pumplager och förebyggande av läckage.
Motorer – skydd mot skador på lindningar.
Växellådor – bevarande av smörjmedel och skydd av lager.
Övrig roterande utrustning – anpassade lösningar för olika industriella behov.
Fabriksbesök och produktionsrundtur
En av dagarna ägnades åt ett fabriksbesök där deltagarna fick en guidad rundtur i produktionen. Där visades bland annat tillverkningen av företagets huvudprodukter – Air Mizer, Sentinel Floating Brush Seal och Bearing Isolators.
Framtida samarbete och nätverkande
Inpro/Seal presenterade även sin vision för det fortsatta samarbetet med sina internationella partners. Deltagarna fick en genomgång av företagets system och arbetssätt.
Kvällarna avrundades med gemensamma middagar där deltagarna fick möjlighet att nätverka och utbyta erfarenheter i en mer avslappnad miljö. För Magnus Blom och Johannes Udd blev resan dessutom ett tillfälle att träffas och samarbeta för första gången i verkligheten – något som bidrog till ett ännu starkare band framöver.